Wszywka alkoholowa Esperal

Wszywka alkoholowa Esparal niekiedy jest jedynym rozwiązaniem, który powstrzyma konkretną osobę przed spożywaniem alkoholu. Jest to lek, który wymusza abstynencję. Jest to zatem pierwszy krok, który może nakłonić pacjenta do podjęcia odpowiednich działań, które mają ją skłonić do stałego zaprzestania spożywania alkoholu. Zabieg wykonuję na miejscu, w moim gabinecie. Trwa to zaledwie chwilę i nie jest bolesne. Warto jednak pamiętać o tym, że osoba uzależniona powinna podjąć świadomie decyzję o wszyciu Esparalu. Nie może to być impuls, a raczej powinno to być zaplanowane działanie, które może stać się przyczynkiem do odmiany swojego życia.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg?

Esparal sprawdzi się w przypadku osób, które chcą wygrać z nałogiem alkoholowym, jednak wiedzą, że regularne przyjmowanie leków nie będzie w ich przypadku możliwe. Wszywka działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy, co jest czasem, w którym można rozpocząć regularną terapię, a także odmienić swoje życie. Lek wspomaga silną wolę i sprawia, że pacjent jest w stanie wygrać z uciążliwym nałogiem, jakim jest choroba alkoholowa.

Na zabieg należy się umówić odpowiednio wcześniej. Można to zrobić telefonicznie albo mailowo.

Na czym polega działanie wszywki alkoholowej?

Proces działania wszywki alkoholowej opiera się na zasadzie terapii awersyjnej. Według założenia tej teorii jeśli osoba uzależniona, która zdecyduje się na wszycie Esperalu, po zabiegu sięgnie po alkohol poczuje się na tyle źle, że dalsze picie wyda się dla niej niezwykle nieatrakcyjne i będzie budziło wręcz wstręt (awersję). W ten sposób osoba uzależniona zniechęci się do dalszego picia w przyszłości.

Jak wygląda przeprowadzenie zabiegu?

Zabieg wszycia Esperalu wykonuje się poprzez nacięcie skóry, a następnie umieszczenie pod nią specyfiku. Zabieg implantacji leku jest bezpieczny i niebolesny, odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, najczęściej w okolicy pośladkowej. Tabletki umiejscawia się głęboko w tkance podskórnej, a ranę zmyka szwami, które należy usunąć po 10 dniach. Umieszczony pod skórą środek uwalniany jest do krwioobiegu, po czym obecny jest tam przez kolejne kilka miesięcy. Jeśli nie dojdzie do interakcji środka z alkoholem jego posiadanie jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Nie daje on bowiem żadnych objawów ubocznych. 

Kto może poddać się zabiegowi?

Niezbędnym warunkiem przeprowadzenia zabiegu jest powstrzymanie się od spożycia alkoholu co najmniej 24 godziny przed wszyciem. Konieczna jest także pełna wiedza pacjenta na temat działania tego leku, możliwych powikłaniach, a przede wszystkim konsekwencjach wypicia alkoholu po wszyciu. Posiadanie tej wiedzy przez pacjenta potwierdzane jest jego własnoręcznym podpisem.

Po zabiegu pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu, wymagana jest higiena i pielęgnacja miejsca implantacji. Dawka leku dobierana jest wg. masy ciała pacjenta. Okres działania leku można dostosować indywidualnie, a maksymalny czas działania wynosi do roku czasu.
Cena obejmuje koszt wizyty, leku, znieczulenia, wszycia preparatu i usunięcia szwów.

Jak zachowywać się po zabiegu?

Pacjenci, którzy zdecydowali się na wszywkę alkoholową po zabiegu powinni zostać pod stałą obserwacją specjalistyczną, a przy tym rozpocząć terapię alkoholową, dzięki której mogą całkowicie uwolnić się od swojego uzależnienia. Opieka lekarska w połączniu z regularną terapią pozwala uniknąć niespodziewanych powikłań pozabiegowych, a także jest dodatkowym wsparciem dla pacjenta walczącego z chorobą alkoholową. Wsparcie to jest potrzebne przede wszystkim po okresie przymusowej abstynencji wywołanej wszywką alkoholową, ponieważ dzięki niemu pacjenci rzadziej sięgają ponownie po alkohol.