Wszywka alkoholowa

W prowadzonym przeze mnie gabinecie chirurgicznym zajmuje się wszczepianiem pacjentom wszywki alkoholowej, zwanej Esperalem. Implantacja Esperalu nie jest postępowaniem, które leczy chorobę alkoholową, lecz wymusza abstynencję alkoholową. Jest to środek (lek), którego zastosowanie może przez pewien czas powstrzymywać osobę uzależnioną od picia alkoholu. W ten sposób wymuszona abstynencja może, a nawet powinna skłonić potrzebującego do podjęcia najwłaściwszej drogi, czyli terapii. Osoba z wszytym preparatem powstrzymuje się od wypicia alkoholu znając konsekwencje do których prowadzi reakcja esperal (wszywka alkoholowa) – alkohol.

Na czym polega działanie wszywki alkoholowej?

Proces działania wszywki alkoholowej opiera się na zasadzie terapii awersyjnej. Według założenia tej teorii jeśli osoba uzależniona, która zdecyduje się na wszycie Esperalu, po zabiegu sięgnie po alkohol poczuje się na tyle źle, że dalsze picie wyda się dla niej niezwykle nieatrakcyjne i będzie budziło wręcz wstręt (awersję). W ten sposób osoba uzależniona zniechęci się do dalszego picia w przyszłości.

Jak wygląda przeprowadzenie zabiegu?

Zabieg wszycia Esperalu wykonuje się poprzez nacięcie skóry, a następnie umieszczenie pod nią specyfiku. Zabieg implantacji leku jest bezpieczny i niebolesny, odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, najczęściej w okolicy pośladkowej. Tabletki umiejscawia się głęboko w tkance podskórnej, a ranę zmyka szwami, które należy usunąć po 10 dniach. Umieszczony pod skórą środek uwalniany jest do krwioobiegu, po czym obecny jest tam przez kolejne kilka miesięcy. Jeśli nie dojdzie do interakcji środka z alkoholem jego posiadanie jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Nie daje on bowiem żadnych objawów ubocznych. 

Kto może poddać się zabiegowi?

Niezbędnym warunkiem przeprowadzenia zabiegu jest powstrzymanie się od spożycia alkoholu co najmniej 24 godziny przed wszyciem. Konieczna jest także pełna wiedza pacjenta na temat działania tego leku, możliwych powikłaniach, a przede wszystkim konsekwencjach wypicia alkoholu po wszyciu. Posiadanie tej wiedzy przez pacjenta potwierdzane jest jego własnoręcznym podpisem.

Po zabiegu pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu, wymagana jest higiena i pielęgnacja miejsca implantacji. Dawka leku dobierana jest wg. masy ciała pacjenta. Okres działania leku można dostosować indywidualnie, a maksymalny czas działania wynosi do roku czasu.
Cena obejmuje koszt wizyty, leku, znieczulenia, wszycia preparatu i usunięcia szwów.

Jak zachowywać się po zabiegu?

Pacjenci, którzy zdecydowali się na wszywkę alkoholową po zabiegu powinni zostać pod stałą obserwacją specjalistyczną, a przy tym rozpocząć terapię alkoholową, dzięki której mogą całkowicie uwolnić się od swojego uzależnienia. Opieka lekarska w połączniu z regularną terapią pozwala uniknąć niespodziewanych powikłań pozabiegowych, a także jest dodatkowym wsparciem dla pacjenta walczącego z chorobą alkoholową. Wsparcie to jest potrzebne przede wszystkim po okresie przymusowej abstynencji wywołanej wszywką alkoholową, ponieważ dzięki niemu pacjenci rzadziej sięgają ponownie po alkohol.