Szczelina odbytu jest problemem dotykającym bardzo wielu osób. Statystyki potwierdzają, że jest to drugie po hemoroidach najczęstsze schorzenie okolic odbytu. Polega na pęknięciu ostatniego odcinka kanału odbytu, czyli jego błony śluzowej. Pomimo tego, że jest to dość wstydliwa dolegliwość, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza proktologa, ponieważ nieleczona rana może doprowadzić do poważnych komplikacji, które mogą mieć swój finał nawet na oddziale szpitalnym. W dzisiejszym artykule omawiamy najczęstsze przyczyny oraz objawy schorzenia. Jak je leczyć?
Do najczęstszych objawów mówiących o tym, że osoba ma do czynienia ze szczeliną odbytu, zalicza się przede wszystkim: silny ból i krwawienie podczas oddawania stolca, świąd, pieczenie lub uczucie dyskomfortu okolic odbytu i krocza. Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje szczeliny odbytu:
Przyczyną powstawania szczeliny odbytu jest uraz mechaniczny tkanki, do którego może dojść za pośrednictwem: zaparć, wrzodów jelita, choroby Leśniowskiego-Crohna, stosunku analnego, porodu, zakażenia gruczołów odbytowych.
Pierwsze objawy powinny być leczone zachowawczo. Bardzo często zdarza się, że szczelina odbytowa goi się samoistnie, ale zastosowanie środków wspomagających w postaci maści z pewnością przyspieszy proces gojenia. Leki stosowane w kuracji najczęściej zawierają środki zmniejszające napięcie mięśni. Na czas leczenia konieczna jest również zmiana diety, która powinna być obfita w błonnik. Ponadto warto pamiętać również o konieczności przyjmowania większych ilości wody. Bardziej zaawansowane i trudne przypadki leczone są za pomocą podania botuliny bezpośrednio w zwieracz odbytu, a także operacyjnie.
Partnerzy
Gdzie nas jeszcze znajdziesz?