Czym jest szczelina odbytu i jak ją leczyć?

Czym jest szczelina odbytu i jak ją leczyć?

Szczelina odbytu jest problemem dotykającym bardzo wielu osób. Statystyki potwierdzają, że jest to drugie po hemoroidach najczęstsze schorzenie okolic odbytu. Polega na pęknięciu ostatniego odcinka kanału odbytu, czyli jego błony śluzowej. Pomimo tego, że jest to dość wstydliwa dolegliwość, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza proktologa, ponieważ nieleczona rana może doprowadzić do poważnych komplikacji, które mogą mieć swój finał nawet na oddziale szpitalnym. W dzisiejszym artykule omawiamy najczęstsze przyczyny oraz objawy schorzenia. Jak je leczyć?

Objawy, rodzaje oraz przyczyny powstawania szczeliny odbytu

Do najczęstszych objawów mówiących o tym, że osoba ma do czynienia ze szczeliną odbytu, zalicza się przede wszystkim: silny ból i krwawienie podczas oddawania stolca, świąd, pieczenie lub uczucie dyskomfortu okolic odbytu i krocza. Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje szczeliny odbytu:

  • ostra – inaczej nazywana świeżą, charakteryzuje się piekącym bólem, który pojawia się tuż po defekacji i może się utrzymywać przez kilka godzin. Bardzo często może mu towarzyszyć krwawienie. Postać ostra powinna się zagoić samoistnie po kilku dniach, w innym przypadku mamy do czynienia z drugą grupą schorzenia,
  • przewlekła – inaczej nazywana starą. Można mieć z nią do czynienia, gdy postać ostra trwa dłużej niż sześć tygodni. W efekcie zwieracz zewnętrzny pokryty jest szarą, zbliznowaciałą tkaną. Nieleczony problem prowadzi do mimowolnych skurczy mięśni odbytu nawet podczas oddawania stolca.

Przyczyną powstawania szczeliny odbytu jest uraz mechaniczny tkanki, do którego może dojść za pośrednictwem: zaparć, wrzodów jelita, choroby Leśniowskiego-Crohna, stosunku analnego, porodu, zakażenia gruczołów odbytowych.

Jak skutecznie leczyć szczelinę odbytu?

Pierwsze objawy powinny być leczone zachowawczo. Bardzo często zdarza się, że szczelina odbytowa goi się samoistnie, ale zastosowanie środków wspomagających w postaci maści z pewnością przyspieszy proces gojenia. Leki stosowane w kuracji najczęściej zawierają środki zmniejszające napięcie mięśni. Na czas leczenia konieczna jest również zmiana diety, która powinna być obfita w błonnik. Ponadto warto pamiętać również o konieczności przyjmowania większych ilości wody. Bardziej zaawansowane i trudne przypadki leczone są za pomocą podania botuliny bezpośrednio w zwieracz odbytu, a także operacyjnie.

Wróć do bloga

Partnerzy

Medycyna praktyczna Mentax Novartis Olympus Polpharma Aqualyx MedTube

Gdzie nas jeszcze znajdziesz?