Proktolog

W prowadzonym przeze mnie gabinecie chirurgicznym zajmuje się proktologią. Jako doświadczony proktolog oferuje Państwu profilaktykę, diagnostykę, a także bezpieczne zabiegi obejmujące leczenie wielu schorzeń, takich jak: choroba hemoroidalna czyli żylaki odbytu (hemoroidy), stany zapalne, ropnie i przetoki okołoodbytnicze, szczeliny odbytu i świąd odbytu, choroby zapalne odbytnicy (wrzodziejące zapalenie odbytnicy, chorobę Leśniowskiego-Crohna).

Czym jest proktologia

Proktologia jest jedną ze specjalności chirurgii, w której lekarze zajmują się chorobami jelita grubego, odbytnicy, kanału odbytu oraz odbytu. Końcowy odcinek przewodu pokarmowego pełni w organizmie wiele ważnych funkcji, które bezpośrednio wpływają zarówno na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jako całości, jak i na komfort funkcjonowania pacjenta.


Czy do wizyty u proktologa należy się specjalnie przygotować?

Do pierwszej wizyty u lekarza proktologa nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać, choć zaleca się, by taką wizytę odbyć po wypróżnieniu. Dzięki przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego, podczas którego lekarz zbiera potrzebne informację, możliwe jest ustalenie przyczyny bólu, pieczenia, krwawień z odbytu lub zaburzeń w oddawaniu stolca. Jeżeli jednak lekarz uzna, że wywiad nie wystarczy, pacjent umawiany jest na wykonanie odpowiedniego badania diagnostycznego, które ma na celu  rozpoznanie i podjęcie najwłaściwszych kroków w celu skutecznego leczenia powstałych dolegliwości i chorób.

Rodzaje badań diagnostycznych

W proktologii wyróżnia się trzy podstawowe badania diagnostyczne: anoskopię, rektoskopię oraz kolonoskopię. Dodatkowo w procesie leczenia wykonuje się także zabiegi proktologiczne np. pobranie tkanek do badania histopatologicznego lub zabiegi nieoperacyjnego leczenia hemoroidów aparatem Hemoron.

Anoskopia

Anoskopia jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych w leczeniu schorzeń końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie wykonywane jest za pomocą specjalnego wziernika, który nazywany jest anoskopem. Podczas trwania badania oceniane są zmiany śluzowe w kanale odbytu oraz w końcowym odcinku odbytnicy. Anoskopia najczęściej przeprowadzana jest jako uzupełnienie do badania palpacyjnego odbytu (per rectum). Badanie jest całkowicie bezpieczne, a po jego wykonaniu pacjent nie jest narażony na żadne powikłania. 

Rektoskopia

Rektoskopia to kolejne z badań przeprowadzanych w celu prawidłowej diagnostyki schorzeń związanych z kanałem odbytu, odbytnicą, a także okrężnicą esowatą (esicą). Podczas rektoskopii lekarz używa sztywnego wziernika – rektoskopu, który pozwala na dokładne zbadanie budowy błony śluzowej w końcowym odcinku przewodu pokarmowego. Podobnie jak anoskopia, rektoskopia jest badaniem bezpiecznym, bezbolesnym i krótkim, ponieważ trwa nie więcej niż 10 minut.

Przygotowanie do zabiegów

Do wykonania każdego z zabiegów trzeba się odpowiednio przygotować. W tym celu pacjent powinien być po wypróżnieniu. Należy dwukrotnie wykonać wlewkę doodbytniczą z gotowego preparatu o nazwie RECTANAL lub ENEMA, który dostępny jest bez recepty w aptece. Pierwszy wlew konieczny jest na 5 godzin przed wykonaniem zabiegu, natomiast drugi 2 godziny przed przyjściem na zabieg. W dniach poprzedzających badania lub zabiegi pacjent nie jest zobligowany do przestrzegania żadnej specjalnej diety.


enema rectanal
1 2 3