Jak rozpoznać szczelinę odbytu?

szczelina odbytu

Szczelina odbytu polega na powstaniu ubytku w błonie śluzowej. Rana odsłania tkanki położone pod błoną, co może powodować liczne dolegliwości. Do głównych przyczyn powstawania szczeliny odbytu zalicza się przede wszystkim urazy mechaniczne wynikające z tarcia twardej masy kałowej, silnego parcia w trakcie oddawania stolca, oraz stosunku analnego. Powszechnie wyróżnia się dwa rodzaje schorzenia – nagłe nazywane ostrym, a także przewlekłe, które jest znacznie większe i rozwija się zazwyczaj przez kilka tygodni. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób rozpoznawać, a następnie leczyć schorzenie tego typu.

Przejawy powstania szczeliny odbytu

Podstawowym objawem szczeliny powstałej w błonie śluzowej odbytu jest silny i nagły ból, który towarzyszy oddawaniu stolca. Ból może powodować odruchowy skurcz zwieracza wewnętrznego, co znacznie utrudnia wydalenie masy kałowej. Pacjenci określają dolegliwości jako silne, kłujące lub rozrywające – zazwyczaj występują one jedynie w czasie defekacji, czasami jednak utrzymują się jeszcze przez kilka kolejnych godzin. W wielu przypadkach pojawia się również niewielkie krwawienie z okolicy odbytu oraz dyskomfort w trakcie siedzenia.

Szczelina odbytu – diagnostyka i leczenie schorzenia

Diagnozą szczeliny odbytu zajmuje się lekarz proktolog, który przeprowadza wywiad z pacjentem i dokonuje badania fizykalnego. Niewielkie dolegliwości mogą zostać wyleczone nasiadówkami w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego mydła. Zaleca się również łagodzenie objawów przy użyciu leków przeciwbólowych dostępnych w aptekach. Większe ubytki powodujące poważny dyskomfort wymagają wdrożenia odpowiedniego leczenia z wykorzystaniem preparatów rozkurczowych – są to zazwyczaj żele zawierające tzw. blokery kanału wapniowego lub pochodne azotanów.

Wróć do bloga

Partnerzy

Medycyna praktyczna Mentax Novartis Olympus Polpharma Aqualyx MedTube

Gdzie nas jeszcze znajdziesz?