Jak wygląda badanie kolonoskopii?

badanie kolonoskopii

Badanie kolonoskopii to jedna z najważniejszych metod diagnostycznych w przypadku chorób jelita grubego. Wykonywane jest przez chirurga, który wykorzystuje specjalistyczny sprzęt, by dokładnie zbadać okolicę odbytnicy i jelita grubego. W poniższym artykule opiszemy, co warto wiedzieć na jego temat.

Jak wygląda kolonoskopia?

Badanie kolonoskopii polega na wprowadzeniu elastycznego i długiego endoskopu przez odbyt aż do końca jelita grubego. Endoskop posiada kamerę na końcu, dzięki której chirurg może obserwować wnętrze jelita na monitorze. Cała procedura jest bezbolesna i trwa zwykle do godziny. W czasie badania diagnostycznego chirurg może pobrać próbki tkanki do badań histopatologicznych lub usunąć polipy, które zostaną poddane badaniom mikroskopowym.

Jak się przygotować do kolonoskopii?

Przed badaniem kolonoskopii należy przestrzegać kilku zasad. W dniu poprzedzającym badanie należy stosować dietę bezresztkową, a na 12 godzin przed badaniem nie wolno niczego jeść ani pić. Należy również pamiętać o oczyszczeniu jelit, które jest niezbędne do przeprowadzenia badania. W tym celu stosuje się specjalne środki przeczyszczające, które należy przyjmować zgodnie z instrukcją lekarza.

Co warto wiedzieć przed kolonoskopią?

Badanie kolonoskopii jest jednym z najskuteczniejszych sposobów diagnozowania chorób jelita grubego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie nowotworów, polipów czy stanów zapalnych. Po badaniu może wystąpić niewielkie krwawienie lub ból brzucha, które zwykle ustępują po kilku dniach. Warto pamiętać, że badanie kolonoskopii jest w pełni bezpieczne i nie powoduje poważnych powikłań.

W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy, że profilaktyka i regularne badania są kluczowe dla utrzymania zdrowia.

Wróć do bloga

Partnerzy

Medycyna praktyczna Mentax Novartis Olympus Polpharma Aqualyx MedTube

Gdzie nas jeszcze znajdziesz?