Gastroskopia
Gastroskopia to jedno z badań, które wykonuję w swoim gabinecie chirurgicznym. Polega na wprowadzeniu do przełyku giętkiego endoskopu z torem wizyjnym, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki górnego odcinka przewodu pokarmowego. W ten sposób lekarz widzi na ekranie wnętrze przewodu pokarmowego, co umożliwia mu ocenę stanu błon śluzowych, wpustu, żołądka, odźwiernika, opuszki dwunastnicy, a także części pozaopuszkowej. W trakcie badania możliwe jest pobranie wycinków z błony śluzowej, co pozwala na ocenę histopatologiczną zmian. Dodatkowo metoda umożliwia poszerzenie zwężeń przewodu pokarmowego czy pozwala na zatamowanie krwawień.
Wskazania do gastroskopii
Wskazanie do wykonania gastroskopii to przede wszystkim podejrzenie choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest to bowiem sposób na skuteczne rozpoznanie problemu, a także ocenę jego zaawansowania. Objawy, które powinny skłonić pacjenta do diagnostyki to m.in.:
- zgaga,
- problemy z przełykaniem,
- bóle w nadbrzuszu,
- nudności, wymioty, odbijanie,
- wzdęcia,
- złe samopoczucie,
- brak apetytu,
- zmiana smaków,
- spadek wagi ciała.
Szybkie wykrycie problemu umożliwi jego skuteczną eliminację, a więc warto zdecydować się na przeprowadzenie badania. Można się na nie umówić telefonicznie albo mailowo.
Kiedy udać się do gastrologa?
W przypadku wystąpienia wymienionych wyżej objawów, a także po ukończeniu 45. roku życia każdy pacjent powinien udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje go do specjalisty wykonującego gastroskopię. W sytuacji osób starszych podstawą do wykonania gastroskopii powinna być przede wszystkim utrata masy ciała, anemia bądź zaburzenia łaknienia. Badanie powinno być wykonane także jako wstęp do zabiegów operacyjnych lub podczas diagnostyki celiakii.
Pełna współpraca na linii lekarz-pacjent
Do przeprowadzenia badania konieczna jest zgoda pacjenta i jego współpraca. Bezpośrednio przed badaniem lekarz znieczula gardło odpowiednim sprayem, a w czasie badania, celem złagodzenia nieprzyjemnych objawów występujących w jego trakcie, pacjent skupia się na spokojnym, równym, głębokim oddychaniu. W trakcie badania możliwe jest bezbolesne pobranie niewielkich wycinków celem przeprowadzenia ich dokładnej oceny histopatologicznej.
Jak przygotować się do badania?
Właściwe przygotowanie pacjenta do badania polega na powstrzymaniu się od jedzenia co najmniej 6 godzin, a także picia i palenia przez 2 godziny przed gastroskopią. Natomiast po skończeniu badania wolno jeść, pić, palić po upływie dwóch godzinach.
Terapeutyczne zastosowanie gastroskopii
Gastroskopia może mieć także zastosowanie terapeutyczne. Badanie to stwarza bowiem możliwości, dzięki którym realne jest leczenie schorzeń dotyczących zamykania żylaków, usuwania polipów czy nawet zmian przednowotworowych.
Gdzie nas jeszcze znajdziesz?