Gastroskopia

W prowadzonym przeze mnie gabinecie zajmuje się przeprowadzaniem gastroskopii. To badanie, które pozwala na prawidłową diagnostykę schorzeń dotyczących górnego odcinka przewodu pokarmowego. Do badania wykorzystywany jest giętki endoskop zawierający tor wizyjny oraz kanały – płuczący i biopsyjny.

Gastroskopia pozwala na uzyskanie bezpośredniego obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego i pełną ocenę aktualnego stanu błony śluzowej przełyku, wpustu, żołądka, odźwiernika, opuszki dwunastnicy i części pozaopuszkowej. Jest to jedno z najlepszych badań diagnostycznych, dające możliwość na doszukanie się możliwych zmian powstających w przewodzie pokarmowym.

Dzięki prawidłowo przeprowadzonej gastroskopii można wyjaśnić, ustalić właściwe rozpoznanie i podjąć leczenie w zakresie następujących schorzeń:

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kiedy udać się do gastrologa?

W przypadku wystąpienia wymienionych wyżej objawów, a także po ukończeniu 45. roku życia każdy pacjent powinien udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje go do specjalisty wykonującego gastroskopię. W sytuacji osób starszych podstawą do wykonania gastroskopii powinna być przede wszystkim utrata masy ciała, anemia bądź zaburzenia łaknienia. Badanie powinno być wykonane także jako wstęp do zabiegów operacyjnych lub podczas diagnostyki celiakii.

gastro

Pełna współpraca na linii lekarz-pacjent

Do przeprowadzenia badania konieczna jest zgoda pacjenta i jego współpraca. Bezpośrednio przed badaniem lekarz znieczula gardło odpowiednim sprayem, a w czasie badania, celem złagodzenia nieprzyjemnych objawów występujących w jego trakcie, pacjent skupia się na spokojnym, równym, głębokim oddychaniu. W trakcie badania możliwe jest bezbolesne pobranie niewielkich wycinków celem przeprowadzenia ich dokładnej oceny histopatologicznej.

gastroskopia stomach

 

Jak przygotować się do badania?

Właściwe przygotowanie pacjenta do badania polega na powstrzymaniu się od jedzenia co najmniej 6 godzin, a także picia i palenia przez 2 godziny przed gastroskopią. Natomiast po skończeniu badania wolno jeść, pić, palić po upływie dwóch godzinach.

Terapeutyczne zastosowanie gastroskopii

Gastroskopia może mieć także zastosowanie terapeutyczne. Badanie to stwarza bowiem możliwości, dzięki którym realne jest leczenie schorzeń dotyczących zamykania żylaków, usuwania polipów czy nawet zmian przednowotworowych.