Obdukcje lekarskie
W prowadzonym przeze mnie gabinecie zajmuje się wydawaniem obdukcji lekarskich. Opinie, zaświadczenia i konsultacje mogą dotyczyć aktualnego stanu zdrowia, możliwości diagnostycznych, terapeutycznych bądź oceny ewentualnego uszczerbku na zdrowiu jakiego pacjent doznał w wyniku nieszczęśliwego wypadku i jego następstw.
Czym są obdukcje lekarskie?
Obdukcje lekarskie to specjalne zaświadczenia wydawane przez lekarzy po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego, a następnie wykonaniu specjalistycznych badań, które realizowane są na prośbę pacjenta.
Przed wykonaniem obdukcji konieczne jest przedstawienie dokumentu, który potwierdzi tożsamość badanego pacjenta, a także posiadanej przez niego wcześniejszej dokumentacji medycznej.
Jakie informacje znajdują się w obdukcji lekarskiej?
Obdukcja lekarska zawiera podstawowe dane osoby badanej (nr dokumentu tożsamości, wiek, adres zamieszkania). Zaświadczenie musi zawierać też informację o specjalizacji lekarza wykonującego badanie, jego pieczątkę oraz podpis. W dalszej części dokumentu opisane są obrażenia ciała osoby poszkodowanej oraz prawdopodobna przyczyna powstania tych obrażeń. Dodatkowo w obdukcji znajdują się odpowiedzi na pytania:
- jakich obrażeń doznał pokrzywdzony?
- jaki był mechanizm powstania tych obrażeń?
- czy obrażenia stwierdzone u pokrzywdzonego spowodowały naruszenie czynności narządów ciała na okres trwający krócej, czy dłużej niż siedem dni, czy też stanowią ciężki uszczerbek na zdrowiu?
Kto może wykonywać obdukcje lekarskie?
Co do zasady obdukcję lekarskie może wykonać każdy lekarz. Jeśli jednak takie badanie ma być jednym z dowodów w postępowaniu sądowym, sędzia może zlecić powtórzenie badania, ponieważ dowód w sprawie może stanowić jedynie obdukcja wykonana przez powołanego do tego biegłego. Tym biegłym może być jedynie lekarz medycyny sądowej, który przypisany jest do właściwego Sądu Okręgowego, w którym toczy się postępowanie.
Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, w której obdukcję wykonuje się osobom dotkniętym przemocą w rodzinie. Taki dokument ma pomóc ofierze, jeśli nie może ona pozwolić sobie na uzyskanie go od lekarza biegłego, więc nie ma znaczenia czy wystawia go lekarz w prywatnym gabinecie czy jest ono przeprowadzane w ramach kontraktu z NFZ.
Gdzie nas jeszcze znajdziesz?