Proktolog

Proktolog diagnozuje choroby odbytu oraz jelita grubego. Jako doświadczony lekarz, spotkałem się w swojej karierze już z wieloma różnorodnymi przypadkami medycznymi. W razie takiej potrzeby, współpracuję z lekarzami innych specjalizacji, np. urologami. Co ważne, w mojej pracy skupiam się przede wszystkim na postawieniu trafnej diagnozy. Następnie przechodzę do leczenia, które ma być jak najmniej uciążliwe dla pacjenta, a przede wszystkim skuteczne. Na co dzień wykonuję różnorodne zabiegi chirurgiczne, takie jak nacięcie ropnia okołoodbytniczego.

W sytuacji, gdy nie jest potrzebna ingerencja chirurgiczna, wprowadzam odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Kiedy udać się do proktologa?

Do proktologa należy udać się niezwłocznie, gdy pacjent zauważy u siebie pierwsze niepokojące objawy. Jest to o tyle ważne, że im prędzej rozpocznie się leczenie, tym istnieje większa szansa na szybkie wyleczenie pacjenta bez ingerencji chirurgicznej. Do proktologa warto się wybrać, gdy pacjent odczuwa m.in. następujące objawy:

 

Pacjenci mogą umówić się na wizytę prywatną w moim gabinecie, w którym posiadam również nowoczesny sprzęt do diagnostyki oraz leczenia. Większość zabiegów także wykonuję na miejscu.

Czym jest proktologia

Proktologia jest jedną ze specjalności chirurgii, w której lekarze zajmują się chorobami jelita grubego, odbytnicy, kanału odbytu oraz odbytu. Końcowy odcinek przewodu pokarmowego pełni w organizmie wiele ważnych funkcji, które bezpośrednio wpływają zarówno na prawidłowe funkcjonowanie organizmu jako całości, jak i na komfort funkcjonowania pacjenta.


proktologia

Czy do wizyty u proktologa należy się specjalnie przygotować?

Do pierwszej wizyty u lekarza proktologa nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać, choć zaleca się, by taką wizytę odbyć po wypróżnieniu. Dzięki przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego, podczas którego lekarz zbiera potrzebne informację, możliwe jest ustalenie przyczyny bólu, pieczenia, krwawień z odbytu lub zaburzeń w oddawaniu stolca. Jeżeli jednak lekarz uzna, że wywiad nie wystarczy, pacjent umawiany jest na wykonanie odpowiedniego badania diagnostycznego, które ma na celu  rozpoznanie i podjęcie najwłaściwszych kroków w celu skutecznego leczenia powstałych dolegliwości i chorób.

Rodzaje badań diagnostycznych

W proktologii wyróżnia się trzy podstawowe badania diagnostyczne: anoskopię, rektoskopię oraz kolonoskopię. Dodatkowo w procesie leczenia wykonuje się także zabiegi proktologiczne np. pobranie tkanek do badania histopatologicznego lub zabiegi nieoperacyjnego leczenia hemoroidów aparatem Hemoron.

Anoskopia

Anoskopia jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych w leczeniu schorzeń końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie wykonywane jest za pomocą specjalnego wziernika, który nazywany jest anoskopem. Podczas trwania badania oceniane są zmiany śluzowe w kanale odbytu oraz w końcowym odcinku odbytnicy. Anoskopia najczęściej przeprowadzana jest jako uzupełnienie do badania palpacyjnego odbytu (per rectum). Badanie jest całkowicie bezpieczne, a po jego wykonaniu pacjent nie jest narażony na żadne powikłania. 

Rektoskopia

Rektoskopia to kolejne z badań przeprowadzanych w celu prawidłowej diagnostyki schorzeń związanych z kanałem odbytu, odbytnicą, a także okrężnicą esowatą (esicą). Podczas rektoskopii lekarz używa sztywnego wziernika – rektoskopu, który pozwala na dokładne zbadanie budowy błony śluzowej w końcowym odcinku przewodu pokarmowego. Podobnie jak anoskopia, rektoskopia jest badaniem bezpiecznym, bezbolesnym i krótkim, ponieważ trwa nie więcej niż 10 minut.

Przygotowanie do zabiegów

Do wykonania każdego z zabiegów trzeba się odpowiednio przygotować. W tym celu pacjent powinien być po wypróżnieniu. Należy dwukrotnie wykonać wlewkę doodbytniczą z gotowego preparatu o nazwie RECTANAL lub ENEMA, który dostępny jest bez recepty w aptece. Pierwszy wlew konieczny jest na 5 godzin przed wykonaniem zabiegu, natomiast drugi 2 godziny przed przyjściem na zabieg. W dniach poprzedzających badania lub zabiegi pacjent nie jest zobligowany do przestrzegania żadnej specjalnej diety.


enema rectanal
1 2 3