Czy hemoroidy to nadal temat tabu?

Czy hemoroidy to nadal temat tabu?

Hemoroidy stanowią dość uciążliwy problem, a przy naszym dzisiejszym stylu życia są zdecydowanie powszechnym zjawiskiem. Do przyczyn ich powstawania zalicza się siedzący tryb życia ale również ciążę czy otyłość.

Pośród objawów można zwykle zaobserwować swędzenie w okolicy odbytu, pieczenie, a nawet ból- wszystko zależy od stadium rozwojowego choroby. Pojawia się również krew dw kale lub widoczna jest na papierze toaletowym. Często wizyta u proktologa i rozpoczęcie leczenia jest dla nas bardzo wstydliwe i ciężko się na nie zdecydować. Jednak całe szczęście dolegliwość ta przestaje być obecnie takim tematem tabu i łatwiej nam przyznać się przed innymi osobami, że cierpimy z powodu hemoroidów.

Dlaczego warto rozmawiać o tej przypadłości?

Osoby, które umówiły się do proktologa i rozpoczęły odpowiednie leczenie hemoroidów doskonale wiedzą, że jest ono skuteczne i pozwala zapomnieć o nieprzyjemnych dolegliwościach. Dlatego rozmawianie o tym pozwala przekonać więcej osób do podjęcia leczenia. Jednocześnie warto pamiętać, że powszechność tej dolegliwości sprawia, że łatwiej radzić nam sobie z jej dokuczliwością jeśli z kimś o tym porozmawiamy. Jednak z pewnością najlepszym rozwiązaniem jest lekarz i to od razu po ich pojawieniu się. Gdy dostrzeżemy pierwsze objawy warto zgłosić się do specjalisty i rozpocząć leczenie, które na takim etapie zaawansowania problemu będzie zdecydowanie łatwiejsze niżeli później gdy hemoroidy będą większe, będą wypadać z odbytu i pękać. Wówczas często pojawiają się dolegliwości bólowe, które są dla nas trudne do zniesienia.

Hemoroidy a tabu

Hemoroidy długo były postrzegane jako temat tabu, a główną przyczyną tego była dość wstydliwa okolica dolegliwości. Jednak współcześnie jesteśmy bardziej otwarci, doskonale rozumiemy, że jest to kwestia choroby i nie ma absolutnie czego się wstydzić. Właśnie tak powinniśmy ze sobą rozmawiać i nie obawiać się wizyt u lekarza nawet w przypadku tak umiejscowionych dolegliwości. Przekażmy naszym dzieciom zdrowe podejście do życia i odpowiedzialność w dbaniu o siebie.

Wszystko o rektoskopii. Przeczytaj na naszym blogu

Wróć do bloga

Partnerzy

Medycyna praktyczna Mentax Novartis Olympus Polpharma Aqualyx MedTube

Gdzie nas jeszcze znajdziesz?