Wszystko o rektoskopii

Wszystko o rektoskopii

Rektoskopia jest jednym z badań jelita grubego. Wiele osób obawia się tego badania lub nie wie, w jakich sytuacjach powinno się je wykonać. W tym artykule postaramy się przybliżyć cel i przebieg rektoskopii, a także odpowiemy na pytania takie jak: jakie są wskazania do wykonania tego badania i jak się do niego przygotować?

Rektoskopia – czym właściwie jest?

Rektoskopia to badanie, które jest przeprowadzane w celu zdiagnozowania chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Umożliwia wykrycie przyczyn krwawienia, rozpoznania stanów zapalnych, uchyłków, owrzodzeń, polipów i guzów, a także daje możliwość pobrania próbek do dalszych badań, w tym histopatologicznych, a także pozwala na usunięcie ciała obcego. W przypadku podejrzenia endometriozy celowym jest jej wykonanie w celu wykluczenia innych zmian chorobowych. Na czym polega to badanie? Najpierw przeprowadzany jest wywiad z pacjentem. Następnie pacjent przyjmuje pozycję kolankowo-łokciową lub w niektórych przypadkach jest ułożony na boku. Lekarz rozpoczyna badanie per rectum, wprowadzając wziernik o długości 20-30 cm i średnicy ok 2 cm.

Kiedy należy wykonać badanie rektoskopii i czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Wskazania do rektoskopii mogą być diagnostyczne lub terapeutyczne. Oto niektóre z nich:

  • problemy z wypróżnianiem - zaparcia lub biegunki,
  • endometrioza,
  • bóle podbrzusza lub okolic odbytu,
  • świąd odbytu,
  • krwawienie z odbytu lub obecność krwi w stolcu,
  • usuwanie polipów,
  • guzy w odbycie,
  • hamowanie krwawienia z guzów i owrzodzeń,
  • wszelkie badania mające na celu pobranie wycinków błony śluzowej.

Względnymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia rektoskopii są zaburzenia krzepnięcia krwi, objawy zapalenia otrzewnej i zaostrzenie chorób zapalnych jelita grubego, takich jak choroba Leśniewskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W takich przypadkach wykonanie rektoskopii może być zalecane i wskazane po wnikliwej analizie i ocenie całego obrazu choroby i dolegliwości.

Jak się przygotować do badania rektoskopii?

Mimo że zwykle lekarz przeprowadzający badanie nie wymaga zastosowania diety, dobrze jest, aby na dobę przed badaniem pacjent przyjmował tylko płynne posiłki. Przed badaniem należy wykonać lewatywę - na pięć i dwie godziny przed przyjściem na zabieg. W aptece można kupić specjalny płyn do tego przeznaczony. Na badanie powinno się przyjść na czczo.

Podsumowując, rektoskopia jest bezpiecznym badaniem, które może mieć duże znaczenie dla zdiagnozowania wielu niebezpiecznych dolegliwości i chorób. Nie należy ignorować niepokojących objawów i warto przeprowadzić badania, aby odpowiednio szybko rozpoznać i zacząć leczyć chorobę.

Kiedy należy udać się do proktologa? Przeczytaj na naszym blogu

Wróć do bloga

Partnerzy

Medycyna praktyczna Mentax Novartis Olympus Polpharma Aqualyx MedTube

Gdzie nas jeszcze znajdziesz?