Rektoskopia jest jednym z badań jelita grubego. Wiele osób obawia się tego badania lub nie wie, w jakich sytuacjach powinno się je wykonać. W tym artykule postaramy się przybliżyć cel i przebieg rektoskopii, a także odpowiemy na pytania takie jak: jakie są wskazania do wykonania tego badania i jak się do niego przygotować?
Rektoskopia to badanie, które jest przeprowadzane w celu zdiagnozowania chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Umożliwia wykrycie przyczyn krwawienia, rozpoznania stanów zapalnych, uchyłków, owrzodzeń, polipów i guzów, a także daje możliwość pobrania próbek do dalszych badań, w tym histopatologicznych, a także pozwala na usunięcie ciała obcego. W przypadku podejrzenia endometriozy celowym jest jej wykonanie w celu wykluczenia innych zmian chorobowych. Na czym polega to badanie? Najpierw przeprowadzany jest wywiad z pacjentem. Następnie pacjent przyjmuje pozycję kolankowo-łokciową lub w niektórych przypadkach jest ułożony na boku. Lekarz rozpoczyna badanie per rectum, wprowadzając wziernik o długości 20-30 cm i średnicy ok 2 cm.
Wskazania do rektoskopii mogą być diagnostyczne lub terapeutyczne. Oto niektóre z nich:
Względnymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia rektoskopii są zaburzenia krzepnięcia krwi, objawy zapalenia otrzewnej i zaostrzenie chorób zapalnych jelita grubego, takich jak choroba Leśniewskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W takich przypadkach wykonanie rektoskopii może być zalecane i wskazane po wnikliwej analizie i ocenie całego obrazu choroby i dolegliwości.
Mimo że zwykle lekarz przeprowadzający badanie nie wymaga zastosowania diety, dobrze jest, aby na dobę przed badaniem pacjent przyjmował tylko płynne posiłki. Przed badaniem należy wykonać lewatywę - na pięć i dwie godziny przed przyjściem na zabieg. W aptece można kupić specjalny płyn do tego przeznaczony. Na badanie powinno się przyjść na czczo.
Podsumowując, rektoskopia jest bezpiecznym badaniem, które może mieć duże znaczenie dla zdiagnozowania wielu niebezpiecznych dolegliwości i chorób. Nie należy ignorować niepokojących objawów i warto przeprowadzić badania, aby odpowiednio szybko rozpoznać i zacząć leczyć chorobę.
Kiedy należy udać się do proktologa? Przeczytaj na naszym blogu
Partnerzy
Gdzie nas jeszcze znajdziesz?