Kiedy należy udać się do proktologa?

Kiedy należy udać się do proktologa?

Proktolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób odbytu i jelita grubego. Nie należy unikać wizyty u lekarza tej specjalizacji ze względu na wstyd związany z miejscem, które dotyka choroba. Nieleczone problemy mogą prowadzić do rozwoju poważnych chorób. Objawy takie jak krwawienie z odbytu mogą świadczyć nawet o rozwoju choroby nowotworowej, więc nigdy nie należy lekceważyć niepokojących symptomów.

Objawy, z którymi należy zgłosić się do proktologa

Do lekarza należy się udać zawsze, gdy zauważymy niepokojące objawy związane z końcowymi odcinkami jelita grubego.

Do tych objawów należy świąd odbytu. Jest to problem, który może być spowodowany różnymi przyczynami. Może być spowodowany niedoborem witamin, czynnikami psychicznymi, hemoroidami, zarażeniem owsikami oraz zakażeniami. Poza świądem, niepokojącym objawem, który powinien zostać skontrolowany, jest ból odbytu. Ból tej okolicy może być spowodowany poważnymi chorobami, takimi jak choroba Leśniewskiego-Crohna, stany zapalane odbytu i jelita grubego oraz zapalenie prostaty i wyrostka jelitowego.

Najbardziej niepokojącym objawem ze strony odbytu są krwawienia. Najczęściej spowodowane są występowaniem hemoroidów, ale mogą być również objawem nowotworu jelita grubego.

Problemy związane z wypróżnianiem

Nie należy lekceważyć problemów związanych z wypróżnianiem. Mimo że mogą wydawać się czymś błahym, jeśli występują przez długi czas, powinny zostać zdiagnozowane. Jednym z takich problemów, z którym należy się zwrócić do proktologa, są częste zaparcia. Powody tej dolegliwości powinny zostać zdiagnozowane, ponieważ mogą prowadzić do poważnych problemów, takich jak kamienie kałowe, hemoroidy czy  nietrzymanie stolca.

Kolejną dość częstą przypadłością, która może być bardzo niebezpieczna przy długotrwałym i częstym występowaniu, są biegunki. Przyczyną biegunek mogą być choroby takie jak zespół jelita nadwrażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy rak jelita grubego.

Powodem do niepokoju jest widoczny w stolcu śluz, krew lub tłuszcz. W przypadku zauważenia takich objawów wykonanie badań kontrolnych jest konieczne.

Jak można leczyć hemoroidy? Przeczytaj na naszym blogu

Wróć do bloga

Partnerzy

Medycyna praktyczna Mentax Novartis Olympus Polpharma Aqualyx MedTube

Gdzie nas jeszcze znajdziesz?