Jak przygotować się do wizyty u proktologa?

Jak przygotować się do wizyty u proktologa?

Chociaż większości pacjentom wizyta u proktologa nie kojarzy się pozytywnie, nie musi być ona nieprzyjemnym przeżyciem. Bardzo ważne jest bowiem odpowiednie przygotowanie. Zanim jednak odpowiemy na pytanie, czego spodziewać się w trakcie wizyty u proktologa, sprawdźmy, czym zajmuje się ta dziedzina medycyny.

Czym zajmuje się proktolog?

Lekarz proktolog jest specjalistą, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego: odbytnicy, kanału odbytu oraz odbytu. To właśnie proktolog skutecznie poradzi sobie między innymi z:

  • hemoroidami,
  • ropniem okołoodbytniczym,
  • problemami ze  szczeliną odbytu,
  • wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

Jeśli zatem cierpisz na przewlekłe zaparcia lub biegunki, borykasz się z permanentnym uczuciem wzdęcia lub bolesnym wypróżnianiem, udaj się do proktologa. Niepokojącymi sygnałami będzie także krew lub śluz w stolcu, uczucie pieczenia lub świądu w okolicach odbytu. Jak się zatem przygotować do wizyty?

Nie taki proktolog straszny, jak go malują

Przede wszystkim dzień przed badaniem u proktologa należy dużo pić i unikać spożywania dań ciężkostrawnych a zamienić je na lekkie posiłki o płynnej konsystencji. Warto także przygotować sobie odpowiedzi na kilka podstawowych pytań, które zada lekarz w trakcie wywiadu z pacjentem, czyli jakie mamy nawyki żywieniowe, jaki prowadzimy tryb życia, jaką stosujemy dietę oraz czy posiłki spożywany regularnie.

Kolejnym etapem wizyty u specjalisty będzie badanie per rectum. Jest to badanie palcem odbytu pacjenta, kanału odbytu i odbytnicy, które pozwoli lekarzowi ocenić stan tych części ciała. Jeśli lekarz proktolog będzie miał wątpliwości co do zdrowia pacjenta, może zlecić już na pierwszej wizycie badania dodatkowe, takie jak kolonoskopia, USG przez odbytnicze, rentgen jelita grubego, wykonanie testu na krew utajoną oraz laboratoryjne badanie krwi i kału, a także anoskopię. Jest to badanie z wykorzystaniem wziernika. W bardzo poważnych przypadkach proktolog może skierować pacjenta również na rektoskopię, czyli badanie, w trakcie którego pobiera się wycinki tkanek do dalszego badania histopatologicznego.

Pacjent, skierowany przez proktologa na któreś z powyższych badań, powinien wcześniej się wypróżnić. W tym celu należy dwukrotnie wykonać wlewkę doodbytniczą z gotowego preparatu, pierwszą na pięć godzin przed wykonaniem zabiegu, drugą na dwie godziny przed przyjściem na zabieg.

W przypadku chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego, jak w przypadku wszystkich schorzeń, najważniejszy jest czas reakcji po pojawieniu się pierwszych objawów. Dlatego jeśli masz problemy z wypróżnianiem się lub zauważyłeś jakiekolwiek inne, niepokojące sygnały, czym prędzej zgłoś się do proktologa. Kiedy należy wykonać gastroskopię? Przeczytaj na naszym blogu.

Wróć do bloga

Partnerzy

Medycyna praktyczna Mentax Novartis Olympus Polpharma Aqualyx MedTube

Gdzie nas jeszcze znajdziesz?