Kiedy należy wykonać gastroskopię?

Kiedy należy wykonać gastroskopię?

Odczuwasz uporczywe bóle w nadbrzuszu, którym towarzyszą zgaga oraz wzdęcia? Nie pomagają środki przeciwbólowe oraz inne farmaceutyki? Oznacza to, że najwyższy czas udać się na gastroskopię! Sprawdź, na czym polega badanie i kiedy należy je wykonać.

Jakie są wskazania do gastroskopii?

Oprócz uporczywych i niemijających bólów brzucha wskazaniami do gastroskopii są:

  • pieczenie w jamie brzusznej,
  • odbijanie po posiłkach,
  • zaburzenia podczas połykania,
  • krwiste wymioty,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • brak apetytu i towarzyszący mu wyraźny spadek wagi ciała,
  • nagła zmiana smaków.

Nie tylko wystąpienie lub nasilenie powyższych objawów powinno nas skłonić do gastroskopii. Szczególnie narażone na poważne choroby układu pokarmowego są osoby po ukończeniu czterdziestego piątego roku życia, dlatego w ich przypadku gastroskopia zalecana jest profilaktycznie przynajmniej raz na dwa lata. U osób starszych natomiast szczególnie niepokojące są takie objawy jak utrata masy ciała, anemia oraz zaburzenia łaknienia, które powinny skłonić do wykonania badania. Gastroskopia jest ponadto rutynową procedurą, wykonywaną przed zabiegami operacyjnymi w obrębie brzucha i żołądka oraz w trakcie diagnostyki celiakii.

Jak przebiega badanie?

Gastroskopię, pozwalającą zdiagnozować schorzenia górnego odcinka przewodu pokarmowego przeprowadza się przy pomocy giętkiego endoskopu, zawierającego tor wizyjny oraz kanał płuczący i kanał biopsyjny. Dzięki swojej budowie gastroskop przekazuje bezpośredni obraz z wnętrza przewodu pokarmowego, na podstawie którego lekarz może ocenić stan błony śluzowej przełyku, wpustu, żołądka, odźwiernika, opuszki dwunastnicy oraz części pozaopuszkowej.

Przed badaniem lekarz znieczuli gardło pacjenta specjalnym sprayem, instruując jednocześnie, by osoba badana skupiała się na spokojnym, równym, głębokim oddychaniu. Pomoże to zniwelować nieprzyjemne objawy podczas wprowadzania gastroskopu. Jeśli istnieje wskazanie do poszerzonej diagnostyki, w trakcie gastroskopii możliwe jest wycięcie niewielkich fragmentów tkanki i przekazanie ich do dalszego badania histopatologicznego.

Przed badaniem należy powstrzymać się od jedzenia przez co najmniej sześć godzin oraz nie pić i nie palić dwie godziny przed gastroskopią. Tyle samo należy odczekać po badaniu, aby móc zjeść pierwszy posiłek i popić go wodą.

Dzięki gastroskopii możliwe jest także bezinwazyjne zamykanie żylaków, usuwanie polipów oraz zmian przednowotworowych.

Zapraszamy do naszego gabinetu chirurgicznego, w którym przeprowadzimy zabieg gastroskopii w sposób jak najbardziej komfortowy i bezbolesny dla pacjenta. Dzięki gastroskopii w porę wykryjemy niepokojące zmiany i wdrożymy odpowiednie leczenie.

Czy hemoroidy to nadal temat tabu? Przeczytaj na naszym blogu

Wróć do bloga

Partnerzy

Medycyna praktyczna Mentax Novartis Olympus Polpharma Aqualyx MedTube

Gdzie nas jeszcze znajdziesz?