Na czym polega nieoperacyjne leczenie żylaków odbytu?

Na czym polega nieoperacyjne leczenie żylaków odbytu?

Żylaki odbytu (zwane hemoroidami) to dolegliwość spowodowana nadmiernym przekrwieniem tzw. naczyń żylnych odbytu, które wypełnione są niewielką ilością krwi. Choroba ta jest często spotykana, lecz nie warto zwlekać z jej leczeniem – może doprowadzić to do poważnych problemów zdrowotnych, które znacznie trudniej usunąć w zaawansowanych stadiach. Poznaj sposoby na nieoperacyjne leczenie dolegliwości.

Sposoby na nieoperacyjne leczenie hemoroidów

Leczenie żylaków odbytu nie musi ograniczać się do operacji. Dostępnych jest wiele nieinwazyjnych metod pozwalających na złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie przykrych objawów. W początkowych stopniach skuteczna jest zmiana sposobu odżywiania oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Dieta bogata w błonnik pomaga na łatwe wypróżnianie, a pobudzone naczynia krwionośne łatwiej odprowadzają nagromadzoną krew.

Do najpopularniejszych nieoperacyjnych metod leczenia żylaków odbytu zalicza się m.in. gumkowanie polegające na wytworzeniu przy użyciu specjalnej gumki silnego ucisku na hemoroidy, co powoduje zamknięcie kanału krwionośnego, które prowadzi do obumarcia guzka i jego odpadnięcia. Inny sposób na pozbycie się dolegliwości to skleroterapia –  po wykonaniu zastrzyku ze środkiem, który pomaga wypełnić objętościowo żylaki, doprowadzając tym samym do ich zarośnięcia, a następnie obumarcia. Kolejną metodą jest popularna ostatnimi laty laseroterapia. Zabieg polega na naświetlaniu hemoroidów promieniami lasera, które powodują punktowy wzrost temperatury. Skutkuje to obkurczeniem oraz zamknięciem naczyń krwionośnych w tym miejscu. Wiele osób decyduje się także na krioterapię, czyli metodę wykorzystującą ciekły azot w celu obniżenia temperaturę do bardzo niskich wartości.

Skutecznym sposobem na leczenie hemoroidów jest zabieg HEMORON, który polega na zastosowaniu niskonapięciowego prądu przekazywanego przez specjalną elektrodę. Następuje obkurczenie żylaków odbytu, które powoli powracają do swojej naturalnej wielkości. Warto podkreślić, że jest to metoda całkowicie bezbolesna i małoinwazyjna.

Cztery stadia zaawansowania choroby hemoroidalnej

Obecnie wyróżnią się cztery stopnie zaawansowania choroby, które można scharakteryzować w następujący sposób:

  • stopień I – następuje zwiększenie objętości guzka, który nadal pozostaje wewnątrz odbytu,
  • stopień II – hemoroidy zaczynają być widoczne podczas defekacji,
  • stopień III – guzki widoczne są podczas defekacji, możliwe jest jednakże ich ręczne wprowadzenie do wnętrza odbytu,
  • stopień IV – hemoroidy stale widoczne na zewnątrz odbytu.

Wróć do bloga

Partnerzy

Medycyna praktyczna Mentax Novartis Olympus Polpharma Aqualyx MedTube

Gdzie nas jeszcze znajdziesz?